Radio Vala 98.3 FM

045/049/235300

Adresa

Rr.Avni Rrustemi Shirokë Suharekë

Ja si ta ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave!

Kuriozitete  |  E Shtune - 1 Qershor, 2019  |  257 Lexime

Aplikimi i piperit të kuq direkt në plagë të hapur, ndalon gjakderdhjen.

Piperi i kuq mund të ndalojë gjakderdhjen në më pak se një minutë në shumicën e rrethanave, transmeton Living.

Kjo erëz balancon presionin e gjakut, duke rivendosur ekuilibrat. Në kohën kur në lëkurë është hapur një plagë, pikërisht në këtë zonë është dhe përqendrimi më i lartë i gjakut.

Kur ju mbuloni plagën me piper të kuq, gjaku do të mpikset shpejt dhe presioni do të barazohet.

Gjaku do të rrjedhë më lehtë dhe piperi i kuq do të parandalojë gjithashtu infeksionet që janë të zakonshme tek plagët e lehta, kjo për shkak të përbërësve antibakteriale.

Ja si ta ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave!

Reklamë

Komentet

Kuriozitete

 

Marketingu

 

Politikë

Ekonomi

Kulturë

Sport

Opinione

Sociale

Showbiz

Argëtim